National Hedgelaying Society
National Hedgelaying Society - Twitter Feed National Hedgelaying Society on Facebook

NHLS News

11th September

  • NHLS Members can now download the latest newsletter once they are logged in.

3rd September

  • Members logins are now active. Go to the login page and follow the registration link.

7th July 2019

Click items for details…

2019 National Hedgelaying Championship & Countryside Event

Pewsey Hill Farm, Pewsey, Wiltshire SN9 6NJ

Saturday 26th October 2019

9am to 5pm (Hedgelaying competition 9am to 2pm)

By kind permission of the Bowerman family

The Hedgelaying Competition

Cutter at Work

The hedgelaying competition is not only a contest between some of the finest hedgelayers in the country but also a showcase for the different styles that have historically been associated with various regions.

The competition is divided into separate classes for the regional styles with some having a separate category for less experienced cutters.

A Short Introduction Video by Damon Peacock

Entry Form

ENTRY
FORM

This list shows the classes in the 2019 championship, the prizes for which the hedgelayers are competing, and how the results will be scored by the judges.

The competition is "closed" meaning that it is only open to members of the NHLS.

(You can download a paper entry form using this link but don't forget you can now enter online as well.)

Midland Open
Length Name
1. Paul Matthews
2. Malcolm Johnson
3. Graham Teece
4. Steve Budding (Vet.)
5. John Exton

Points are allocated as follows:

Cut & Pleach 35
Stake & Bind 25
Back of Hedge 20
General Appearance 20
TOTAL 100

1st £100 and The Game Lea Cup
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

Midland Intermediate
Length Name
1. Paul Martin

Points are allocated as follows:

Cut & Pleach 35
Stake & Bind 25
Back of Hedge 20
General Appearance 20
TOTAL 100

1st £100 and Farmers Weekly Trophy
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

Welsh Open (any Welsh style)
Length Name

Points are allocated as follows:

Front & Pleach 25
Back of Hedge 25
True to Style 25
Stake & Top 25
TOTAL 100

1st £100, CLA Cup and Shell Tankard
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

Derby Open
Length Name

Points are allocated as follows:

Cut & Pleach 35
Stake & Bind 20
Back of Hedge 20
General Appearance 25
TOTAL 100

1st £100 and Hutchinson Trophy
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

South of England Open
Length Name
1. David Dunk
2. Tony Gallow (Vet.)
3. Tim Radford
4. Michael Bentley

Points are allocated as follows:

Cut & Pleach 35
Stakes & Binders 35
General Appearance 30
TOTAL 100

1st £100, Royal Cup and Carved Trophy
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

South of England Intermediate
Length Name
1. Phillip Piddell
2. Stephen Waters
3. Mike Mason
4. Marcus Broome
5. Roberto Grilli
6. Graham West

Points are allocated as follows:

Cut & Pleach 35
Stakes & Binders 35
General Appearance 30
TOTAL 100

1st £100 and Trophy
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

South of England Veteran
Length Name
1. Frank Wright
2. David Droscher
3. Clive Gilligan

Points are allocated as follows:

Cut & Pleach 35
Stakes & Binders 35
General Appearance 30
TOTAL 100

1st £100, 2nd £70, 3rd £50, 4th £20

Lancs & Westmorland Open
Length Name

Points are allocated as follows:

Choice of Wood & Distribution 30
Axe Work 25
Stakes 25
Finish (Inc. Bank, Ditch etc.) 20
TOTAL 100

1st £100, Lancs & Westmorland Shield and Carved Trophy
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

Lancs & Westmorland Junior
Length Name

Points are allocated as follows:

Choice of Wood & Distribution 30
Axe Work 25
Stakes 25
Finish (Inc. Bank, Ditch etc.) 20
TOTAL 100

1st £100 and trophy
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

Yorkshire Open
Length Name
1. Tony Leonard (Vet.)
2. David Boyson

Points are allocated as follows:

Cut & Pleach 40
Stake & Rail 40
General Appearance 20
TOTAL 100

1st £100, Tarmac Trophy and Carved Trophy
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

Cheshire Open
Length Name
1. Colin Chapman (Vet.)
2. Stephen Yandell (Vet.)

Points are allocated as follows:

Cutting & Pleaching 35
Build & Appearance 25
Staking & Fencing 20
Back of Fence 20
TOTAL 100

1st £100 and Trophy
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

Devon Open
Length Name
1. Richard Hooker
2. George Pidgeon (Vet.)
3. Martin Turner (Vet.)
4. Chris Stanton

Points are allocated as follows:

Cutting & Laying, Quality of Stool, Lck of Splitting 30
Selection & Best use of Crooks Leading to Overall Strength 30
General Appearance, Quality of Finished Hedge, Effectiveness as Stock Barrier,Tidiness of Site 40
TOTAL 100

1st £100, Cup and Carved Trophy
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

Devon Intermediate
Length Name
1. Robert Sturmey

Points are allocated as follows:

Cutting & Laying, Quality of Stool, Lck of Splitting 30
Selection & Best use of Crooks Leading to Overall Strength 30
General Appearance, Quality of Finished Hedge, Effectiveness as Stock Barrier,Tidiness of Site 40
TOTAL 100

1st £100, 2nd £70, 3rd £50, 4th £20

North Somerset Open

Sponsored by Bridgwater Agricultural Society

Length Name

Points are allocated as follows:

Heals & Pleachers 40
Stake & Firmness 40
General Appearance 20
TOTAL 100

1st £100 and Frank Wear Cup
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

North Somerset Intermediate

Sponsored by Bridgwater Agricultural Society

Length Name

Points are allocated as follows:

Heals & Pleachers 40
Stake & Firmness 40
General Appearance 20
TOTAL 100

1st £100 and Stuart Ford Memorial Trophy
2nd £70, 3rd £50, 4th £20

Dorset Open
Length Name
1. Russell Woodham

Points are allocated as follows:

Cutting & Laying, Quality of Cutting of Stool, Lack of Splitting 30
Selection and Best use of Croock & Bonds Leading to Overall Strength 30
General Appearance, Quality of Finished Hedge, Effectiveness as Stock Barrier,Tidiness of Site 40
TOTAL 100

1st £100 and Dorset NFU Trophy
2nd £70, 3rd £50, 4th £20


Supreme Champion

£100 and the NFU Trophy, HRH Wooden Cup & Neck Tie.
The Supreme Champion will also receive a copy of “Europe's Field Boundaries” written and generously donated by Georg Müller.


Special Awards

We will be adding more information to this page shortly. Please check back here regularly…