National Hedgelaying Society

2017 National Hedgelaying Championship

Stourhead, near Mere, Wiltshire

Saturday 28th October 2017

By Kind Permission of the National Trust


Hedgelaying Results

Supreme Champion: Malcolm Johnson (Midland Open Class)

Midland Open
1stMalcolm Johnson
2ndSteve Budding
3rdJohn Exton
4thClive Matthew
Midland Intermediate
1stPaul Matthews
2ndMark Palmer
3rdDavid Walker
4thPaul Martin
Welsh Open
1stBrian Price
2ndCarwyn Jones
3rdRita Jones
4thMark Pritchard
Sponsored by R.D. Farms
Derby Open
1stGraham Teece
2ndGary Moore
3rdGiles Bennett
South of England Open
1stMike Bentley
2ndBill Daniel
3rdNigel Adams
4thClive Gilligan
South of England Intermediate
1stDavid Dunk
2ndMike Mason
3rdDavid Droscher
4thGeoff Pitt
Lancs. & Westmorland Open
1stRob Bell
2ndPete Gibson
3rdAndrew Kirkwood
4thCraig Proctor

J.B. Nutrition (Carlisle) Ltd
Yorkshire Open
1stCharlie Calvert
2ndTorquil Varty
3rdDavid Boyson
Cheshire Open
1stGareth Evans
2ndAndy Brown
3rdHeather Swift
4thAnthony Hammond
Dorset Open
1stTim Frampton
2ndRussell Woodham
3rdTerry Coombe
4thRob Wood
Sponsored by Mrs Gillian Worth
North Somerset Open
1stColin Clutterbuck
2ndMike Reed
3rdPaul Gulliford
4thAlex Bown
North Somerset Intermediate
1stClive Bethell
2ndDave Brackley
3rdDuncan Fraser
4thChris Claxton
Devon Open
1stColin Risdon
2ndWillow Drew
3rdMartin Turner
4thRichard Hooker
Devon Intermediate
1stChris Stanton
2ndJon Sibthorp
3rdSimon Cullingford
4thHeath Cregan
Sponsored by Cotley Farms

Other Awards
Best Midland Veteran Steve Budding
Best South of Endgland Veteran Clive Gilligan
Best Overall Veteran Steve Budding
Best Work on a Poor Length Andrew Burrough
Best Staked Length – Derbyshire Style Giles Bennett
Best Overall Staking & Binding Malcolm Johnson
Best Young Farmer Craig Proctor
Best Lady Competitor Rita Jones
Oldest Competitor Chris Smith
Youngest Competitor Alex Hannam
Best Intermediate Cutter Paul Matthews
Best Midland Regrowth Hefin Davies
Best Regrowth – Derbyshire Style Peter Robinson
Best Summer Hedge – Lancs. & Westmorland Rob Bell
Best Regrowth – South of England Roy Champion
Best Regrowth – South of England Veteran Geoff Pitt
Best Regrowth – Devon George Pidgeon
Best Regrowth – Somerset Tina Bath
Best Regrowth – Yorkshire David Boyson
Best Regrowth Overall Hefin Davies

Photographs

Here is a gallery of a few photographs taken on the day

All photographs courtesy of Kairen Hooker and Ray Gibbon

Here are some links to photographs taken by other people at teh event:

Phill Piddell's gallery on flickr.


Raffle & Draw

A big "thank you" to all who bought, sold, folded tickets and donated prizes for our bumper annual raffle. 50 prizes were drawn at the event. If you were unable to collect your prize on the day please contact Jenny Crow, Raffle Officer, to arrange collection. (jenny.crow@btinternet.com or 01778 591158)

The lucky raffle winners:

Winning Raffle Tickets
1st Prize09789Darren Gibson
2nd Prize11781M Chapman
3rd Prize01204D Lockwood
4th Prize08510Brian Price
5th Prize00535Mr & Mrs P Davies
6th Prize12097R Sharp
7th Prize07996M Randle
8th Prize00376Daisy Bown
9th Prize06058Ross Thompson
10th Prize09660A Farren
11th Prize08771G Robins
12th Prize08419J Thorpe
13th Prize11312J Wilcox
14th Prize05530Sandra Smith
15th Prize11294Clive Bethell
16th Prize06983J P Walker
17th Prize02490Ms S Capewell
18th Prize12721N Watts
19th Prize07997M Randle
20th Prize12866Jan Thompson
21st Prize08649Simon Williamson
22nd Prize08534David Pritchard
23rd Prize11869Michelle Martin
24th Prize11253Rose Pont
25th Prize03298Paul Martin
26th Prize07301Jackie Gilligen
27th Prize12873Budding
28th Prize08118Shire
29th Prize11982C S Walker
30th Prize10526Helen Whittaker
31st Prize11851Diana Smurthwaite
32nd Prize09029Tim Frampton
33rd Prize09395Bill Graham
34th Prize02894Matthew Druett
35th Prize00837Helen Blisett
36th Prize07698K Woodruff
37th Prize09300Godfrey
38th Prize11571Hans Taylor
39th Prize07201Mike Mason
40th Prize04261Chris Key
41st Prize04835Phill Piddell
42nd Prize09561Tom Evans
43rd Prize07898Stuart Clark
44th Prize12671PIP
45th Prize07457Eppinger
46th Prize06077Mr S Thomas
47th Prize09716Mr I Feller
48th Prize00921Roy Bennett
49th Prize04898G Pidgeon
50th Prize08260W Macphee
51st Prize09297Godfrey

Championship Sponsors

The National hedgelaying Society is grateful to the following organisations for their generous sponsorship of the 2016 Championship.

Sponsors of the 2017 Championship

The National hedgelaying Society is grateful to the following organisations for sponsoring this year's Championship.

Ready to Plant Hedging

Web: readyhedgeltd.com
Email: lindsay@readyhedge.com
Tel: 01386 750585

Park Hill Training & Assessments

Web: parkhilltraining.co.uk
Email: suzanne@parkhilltraining.co.uk
Tel: 01509 815534

Cheshire Ploughing & Hedgecutting Society

Web: cheshireploughing.co.uk

Aspen - Environmentally-friendly fuels

Web: aspenfuel.co.uk
Email: aspen@aaoil.co.uk
Tel: 01929 555976

Wynnstay (Cumbria)

We are also grateful for the generous donations given by the following individuals:

  • Mrs Gillian Worth – A supporter of the Dorset style of hedgelaying.
  • Mr Arnold Plumley – Who sponsored the Cheshire Open class.
  • Mr Robin Dale of RD Farms – Who sponsored the Welsh Open class.
  • Mr Tom Eames of Cotley Farms – Who sponsored the Devon Intermediate class.
  • Mrs Claire Maymon – Who sponsored the Best Lady competition.
  • JB Nutrition (Carlisle Ltd)